Anatomia patologiczna

Etiologia. Przyczyną są najczęściej wirusy (np. grypy), chociaż niektórzy badacze dopatrują się takich zarazków, jak: Haemophilus in- iluenzae, ziarenkowce, gronkowce.

Anatomia patologiczna. Stan zapalny obejmuje osltrzeliki III- i IV-rzę- dowe, których błona śluzowa jest zaczerwieniona, obrzęknięta, pokryta gęstą śluzową lub ropną wydzieliną. Wskutek obrzęku błony śluzowej i zawartości wydzieliny może dojść do zamknięcia światła oskrzelików, co z kolei sprzyja powstawaniu stanów niedodmowo-rozedmowych zależnie od całkowitego, czy też tylko częściowego zamknięcia oskrzeli.

Objawy. Choroba zaczyna się nagle ostro, stan ogólny dziecka szybko staje się bardzo ciężki. Dziecko jest bladosine, apatyczne lub podrażnione, nieraz zamroczone, oddycha bardzo szybko (6-0 i więcej oddechów na minutę) i powierzchownie, porusza skrzydełkami nosa. Ciepłota wysoka (do 4-0°). Wskutek niedostatecznego dopływu powietrza widoczne jest wdechowe ustawienie klatki piersiowej, przy czym zwraca uwagę jej wciąganie, mniejsze lub większe, w okolicy wyrostka mieczy- kowatego. Dziecko kaszle bardzo często, krótko i oddycha jak w napadzie dychawicy oskrzelowej. Opukowo na ogół nie stwierdzamy szczególnych zmian, często odgłos opukowy jest bębenkowy. Granice dolne płuc ustawione są nisko wskutek wyrównanej rozedmy płuc. W razie istnienia rozległej niedodmy odgłos opukowy jest przytłumiony. Osłu- chowo stwierdzamy zarówno podczas wdechu, jak i wydechu delikatne rozsiane rzężenie drobnobańkowe.

Nieraz choroba może przebiegać pod postacią ostrego zapalenia oskrzeli i wówczas słyszymy rzężenia grubo-, średnio- i drobnobańkowe. Oddech oskrzelowy nie należy do objawów osłuchowych spostrzeganych w tym schorzeniu.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie