Bóle krzyża na tle uszkodzenia krążka międzykręgowego

Bóle krzyża na tle uszkodzenia krążka międzykręgowego wywołanego różnymi procesami chorobowymi lub spondylozą, stanowią wypadkową działania wielu różnych czynników zarówno wrodzonych, jak i nabytych.

Z reguły choroba rozpoczyna się bezobjawowo i od uszkodzenia jądra, a następnie osłabienia tylnej części pierścienia dochodzi na długo przed wystąpieniem ostrych dolegliwości (po okresie pobolewania krzyża, uczucia przemęczenia itp.).

Dopiero ostateczne rozdarcie pierścienia włóknistego, które może być wywołane jakimś urazem, a częściej przeciążeniem odcinka lędźwiowego kręgosłupa, umożliwiające tyłoprzemieszczenie fragmentów uszkodzonego jądra miażdżystego, daje typowy zespół objawów uszkodzenia krążka międzykręgowego. Bez względu na sposób leczenia nigdy nie dochodzi do wygojenia uszkodzenia, gdyż pierścień włóknisty nie ma ukrwienia (budową przypomina łąkotki stawu kolanowego). Ustąpienie ostrych dolegliwości bólowych oznacza jedynie okresową poprawę z możliwością mniej lub bardziej bolesnych nawrotów.

Do pewnego rodzaju wyleczenia może dojść po upływie kilku lat, na skutek wytworzenia się włóknistego zrostu kręgów. Jednakże, aby zrost ten był stabilny, chory musi kontynuować leczenie przez cały okres choroby i ściśle stosować się do zaleceń lekarza.

Co się tyczy objawów nerwobólu kulszowego, to może on ustąpić na długo przed złagodzeniem bólów krzyża. Uciśnięty korzeń reaguje bólowo tak długo, jak długo jest wrażliwa jego osłonka. Nadmierny i przedłużony ucisk pozbawiają ukrwienia w takim stopniu, że dochodzi do atrofii korzenia, co klinicznie wyraża się ustąpieniem objawów bólowych. Zaburzenia czucia w obrębie kończyn pozostają na zawsze.

W pewnej części przypadków dochodzi do wyleczenia samoistnego, polegającego na „zamurowaniu” przemieszczonego fragmentu jądra miażdżystego w trzonie kręgu.

U przeważającej liczby chorych dolegliwości niewielkiego stopnia utrzymują się stale, przy czym przy prowadzeniu oszczędzającego trybu życia nie utrudniają one zbytnio wykonywania czynności codziennych i pracy zawodowej.

Badania epidemiologiczne wykazały, że w etiologii bólów krzyża zasadniczą rolę odgrywają czynniki mechaniczne. Co więcej, to właśnie czynniki mechaniczne powodują tak powszechne zaostrzenie bólów. Stąd tak wielką wagę przykłada się do nauki biomechaniki ciała w przemyśle, w sporcie i rekreacji, oraz w życiu codziennym, do odpowiedniego dostosowywania stanowisk pracy oraz otoczenia do indywidualnych potrzeb człowieka.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie