BÓLE W SCHORZENIACH GINEKOLOGICZNYCH I ICH LECZENIE CZĘŚĆ 2

Przyczyny napadów bólów w dole brzucha, których nasilenie i przebieg bywa rozmaity, leżą najczęściej w schorzeniu narządów rodnych, ale wywoływane być mogą również przez zapalenie wyrostka robaczkowego, leżącego w jamie Douglasa, przez zapalenie esicy lub przez kamienie moczowodowe. Częstymi schorzeniami ginekologicznymi powodującymi bóle napadowe są ropne zapalenia przydatków, w których przebiegu od czasu do czasu następuje wylanie się ropy na otrzewną przez ujście brzuszne jajowodu wchodzą tu w grę również poronienie ciąży jajowodowej lub pęknięcie jajowodu w jej przebiegu, skręty szypuły guzów jajnika i przyjajnika, skręty torbieli jajowodowej oraz podsurowicówkowych i uszypułowa- nych mięśniaków. Nasilenie bólów zależy w tych przypadkach od stopnia skrętu. Bardzo rzadkimi przyczynami bólów napadowych w dole brzucha bywają pęknięcia guzów oraz skręt prawidłowego jajowodu lub jajnika.

Bardzo znamienne są bóle w dole brzucha, pojawiające się okresowo – zwykle w odstępach czterotygodniowych. Najczęstsze w tej grupie są bóle towarzyszące miesiączce i to tak silne, że czynią kobietę niezdolną do pracy (dysmenorrhoea). Inny rodzaj bolesności stanowią bóle międzymiesiączkowe, których okresowość jest również bardzo znamienna (dolor intermenstrualis). W przypadkach zarośnięcia dróg rodnych (zupełnego) pojawiają się także bóle, które odpowiadają okresowi miesiączki, a które spowodowane są przez gromadzenie się wydzieliny miesięcznej poza przeszkodą, rozpychanie pochwy i macicy, w których tworzy się krwiak, i skurcze macicy, mające na celu wydalanie krwi nagromadzonej poza przeszkodą.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie