Choroba Banga – zmiany w układzie nerwowym

Wśród zmian w układzie nerwowym wyodrębnia .się jeszcze poza pląsawicą reumatyczne zapalenie opon mózgowych (meningitis rheumatica). Przebieg choroby jest na ogół łagodny. Stwierdza się wysoką temperaturę (do 39°C), sztywność karku, dodatnie objawy Kerniga i Brudzińskiego, a w płynie mózgowo-rdzeniowym podwyższoną płeocytozę i białko. Dokładnie zebrany wywiad, świadczący o przebytym procesie reumatycznym, współistnienie zmian reumatycznych w innych narządach oraz wyniki badań serologicznych ułatwiają rozpoznanie. Właściwe leczenie powoduje szybkie ustąpienie zmian chorobowych. Natomiast zapalenie mózgu (encephalitis rheumatica) jest bardzo poważne, kończy się często zejściem śmiertelnym. Objawia się najczęściej wysoką gorączką, silnymi bólami głowy, przeczulicą, utratą przytomności, pobudzeniem i drgawkami lub apatią i śpiączką. Rozpoznanie na ogół ze względu na towarzyszące zmiany w innych narządach nie nastręcza trudności. Różnicować należy przede wszystkim z nietolerancją lub przedawkowaniem salicylu, które może być mylnie rozpoznawane jako reumatyczne zapalenie mózgu.

W ok. 1-0°/o przypadków choroby reumatycznej występują u dzieci zmiany zapalne w płucach o charakterze zapalenia płuc odoskrzelowego lub płatowego. Ogniska zapalne trwają krótko i mają skłonność do nawrotów. Różnicować należy z zawałem, niedodmą, zmianami zastoino- wymi oraz zapaleniem bakteryjnym płuc. Reumatyczne zapalenie opłucnej (pleuritis rheumatica) często towarzyszy przypadkom choroby reumatycznej ze zmianami w sercu, a zwłaszcza w osierdziu. Jeżeli jest odosobnionym objawem choroby reumatycznej, wówczas w różnicowaniu należy wziąć pod uwagę gruźlicze zapalenie opłucnej.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie