CHOROBY POLEKOWE GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH

Nos. Uczucie trudności w oddychaniu przez nos, „zatkania” nosa, któremu towarzyszy nadmierne wydzielanie śluzu jest stosunkowo częstym objawem niepożądanym przy stosowaniu w nadciśnieniu tętniczym leków z grupy rezerpiny i guanetydyny [5, 52], Dolegliwości te dotyczą ok. 10% leczonych chorych i zależą zarówno od dawki, jak i wrażliwości osobniczej. Przyczyną ich występowania jest rozszerzenie obfitej sieci naczyń krwionośnych w jamie nosowej. Podobne objawy mogą wystąpić po podawaniu pochodnych alkaloidów sporyszu, np. dihydroergotaminy. Nie ma skutecznego leczenia oprócz odstawienia leku lub zmniejszenia jego dawki.

Krwawienia z nosa są często spotykanym objawem niepożądanym u chorych otrzymujących leki przeciwzakrzepowe, salicylany lub niektóre leki immunosupresyjne [40],

Zaburzenia głosu wywoływane przez łęki. Najczęściej spotykanym zespołem polekowym jest wirylizacja głosu u kobiet pod wpływem andro- genów [9, 49], Zmiany dotyczą rozrostu i pogrubienia wszystkich elementów krtani na skutek zwiększenia ilości włókien kolagenowych i sprężystych oraz innych zmian w substancji międzykomórkowej [8], Zmiana głosu jest najczęściej pierwszym objawem wirylizacji. Kliniczne dolegliwości chorych polegają na obniżeniu średniego położenia głosu, łatwej męczliwości, zaburzeń w wytwarzaniu tonów wysokich przy mówieniu i przy śpiewaniu. W badaniu krtani zwraca uwagę pogrubienie więzadeł głosowych i zaburzenia wibracji. Podobny obraz kliniczny określany jako dysfonia metaboliczna jest spotykany przy podawaniu hormonów steroidowych o działaniu anabolizującym (np. metanabolu) i opisywano zarówno u kobiet, jak i u dzieci [49, 65]. Zaburzenia głosu mogą wystąpić po dawce całkowitej ok, 70 – 200 mg, w różnych okresach od rozpoczęcia podawania leku. Przy leczeniu ciężkich zagrażających życiu chorób (np. stosowanie androgenów w nowotworach złośliwych sutka) powstawanie zespołu wirylizacyjnego powinno być przewidziane przez lekarza i zaakceptowane przez chorą. W innych przypadkach uchwycenie zmian głosu jest wskazaniem do odstawienia leku. Rokowanie co do powrotu prawidłowej czynności głosowej jest niepewne. Efekt wirylizacji nie może być zniesiony przez podanie estrogenów. Poprawę może dać jedynie właściwie prowadzone leczenie foniatryczne i fizykoterapeutyczne. Mogą one usprawnić funkcję głosową krtani, ale tylko w niewielkim stopniu wpływają na podwyższenie średniego położenia głosu „mówionego”.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie