Co jest Objawem stale towarzyszącym obrażeniu nerki?

Objawem stale towarzyszącym obrażeniu nerki i innych narządów był ból, którego lokalizacja i nasilenie wykazywały indywidualne różnice w zależności od postaci obrażenia. Na rozlaną bolesność- jamy brzusznej skarżyło się 25 dzieci {86,2 proc.), u 12 z nich (41,4 proc.) współistniał ból w okolicy lędźwiowej i u 4 (13,8 proc.) w okolicy bocznej brzucha. U 3 dzieci (10,3 proc.) ból ograniczał się do okolicy lędźwiowej, zaś u 1 (3,5 proc.) do okolicy bocznej brzucha. O bólu wnioskowano na podstawie badań i kontaktu słownego z dziećmi przytomnymi, natomiast u dzieci nieprzytomnych zwracano uwagę na ich reakcję na dotyk i obmacywanie. Bólom brzucha towarzyszyły bóle innych okolic ciała odwracając uwagę dziecka i lekarza od dolegliwości ze strony nerki. Najczęściej były to bóle głowy (12 przyp. – 41,4 proc.), rzadziej kończyny dolnej (7 przyp. – 24,1 proc.), klatki piersiowej (6 przyp. –

– 20,7 proc.) i kończyny górnej (4 przyp. – 13,8 proc.). W 8 przypadkach (27,6 proc.) bólom brzucha towarzyszyło podrażnienie otrzewnej ze wzmożonym napięciem mięśni powłok. W każdym z tych przypadków stwierdzono obok obrażenia nerki ciężkie obrażenia innych narządów jamy brzusznej lub klatki piersiowej. Wśród nich wykryto 4 razy (13,8 proc.) stłuczenie i krwiaki kreżki jelita cienkiego oraz 3-krotnie (10,3 proc.) pęknięcie wątroby i śledziony, również w 3 przy-padkach stwierdzono stłuczenie okrężnicy. W 2 przypadkach (6,9 proc.) współistniało z pęknięciem nerki stłuczenie żołądka, trzustki i zmiażdżenie nadnercza oraz w 1 przypadku stłuczenie dwunastnicy, rozerwanie głównych naczyń brzusznych i stłuczenie obu płuc.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie