Folitropina nie wpływa bezpośrednio na steroidogenezę

W połowie cyklu stężenie folitropiny jest prawie 2-krotnie większe niż w fazie folikularnej, ale nie ma wpływu na owulację, tak jak maksymalne stężenie lutropiny, natomiast wpływa na dojrzewanie pęcherzyka.

W okresie przedowulacyjnym podwzgórze i przysadka stają się bardziej wrażliwe na działanie estradiolu – w porównaniu z fazą foliku- larną. W fazie lutealnej po stopniowym zmniejszeniu stężenia folitropiny, na 2-3 dni przed miesiączką, stężenie tego hormonu ponownie się zwiększa, co jest zależne od zmniejszenia stężenia estrogenów w fazie lutealnej.

Folitropina jest metabolizowana w tkance docelowej, jaką są komórki ziarniste pęcherzyka jajnikowego (Graafa), Po wstrzyknięciu folitropiny zaledwie 25-30°/o jej wartości znajduje się w moczu.

Folitropina nie wpływa bezpośrednio na steroidogenezę, ale jest niezbędna dla rozwoju pęcherzyka i umożliwia wpływ lutropiny na czynność wydzielniczą jajnika. Folitropina powoduje wzrost wymiarów i liczby komórek pęcherzykowych, a przede wszystkim komórek ziarnistych. Odbywa się to przez wzmożoną syntezę DNA i RNA.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie