Gruczoły apokrynne

Stany silnego podniecenia seksualnego powodują obniżenie się lub przejściowe zniesienie odczuwania podniet węchowych. Jest to ułatwione przez fakt dużych zdolności adaptacyjnych receptorów węchowych, polegających na tym, że wąchanie przez dłuższy czas określonego zapachu doprowadza do obniżenia się zdolności jego odczuwania.

Warto wspomnieć o odchyleniach węchu. Opisywano stany fizjologicznej hiperosmii występujące w ostatnich tygodniach ciąży u kobiet oraz

– 8 Gruczoły apokrynne – gruczoły wydzielania zewnętrznego cechujące się apokrynnym (wierzchołkowym) mechanizmem wydobywania się wydzieliny z komórek gruczołowych.

– 11 Seksuologia biologiczna odchylenia występujące w przebiegu ciąży. Polegają one na występowaniu okresowej nadwrażliwości na pewne zapachy. Zapachy te w okresie pozaciążowym nie wywołują żadnych reakcji, natomiast w ciąży wywołują nudności, wymioty, a nawet omdlenia. Odchylenia węchu występują zwłaszcza we wczesnych okresach ciąży. Nie są to zwykłe stany hiper- osmii, lecz awersja dotycząca jedynie określonych zapachów (guma, papierosy, ryby, perfumy, zapach ciała własnego lub partnera itp.). U zdrowego mężczyzny nie spotyka się odchyleń węchu, natomiast częściej niż u kobiet występują odchylenia seksualne związane z węchem. Dla węchowych fetyszystów (renifleurs) fetyszem wywołującym stany silnego podniecenia seksualnego często bywają zapachy wydalin ludzkich: moczu, kału, potu. Tego rodzaju odchylenia seksualne często mają związek z istnieniem skłonności masochistycznych u mężczyzny.

Zmysł smaku, w porównaniu z innymi zmysłami, odgrywa najmniejszą rolę w regulacji zachowań seksualnych człowieka. Jeśli odgrywa jakąś rolę, to tylko na zasadzie skojarzeń z określonymi sytuacjami, silnie podniecającymi seksualnie. Pod wpływem silnego podniecenia seksualnego zdolność do recepcji bodźców smakowych może zostać okresowo wyłączona.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie