Hanraetz

Hanraetz poddał analizie 6000 chorych (St. Ursula Clinic, Holandia) po rozległych laminektomiach (hemifacetektomia lub facetektomia totalna oraz usunięcie części międzywyrostkowej łuku). Tylko 2% chorych wymagało usztywnienia z powodu niestabilności.

Operacje wykonywano z powodu choroby krążka międzykręgowego lub spondy- lozy. Zwraca uwagę, że badani chorzy mieli powyżej 40 roku życia, kiedy to z reguły istnieją zmiany zwyrodnieniowe krążków oraz następcze zwężenie szerokości szpar międzytrzonowych, stwierdzane przed zabiegiem chirurgicznym.

Zdaniem Hanraetza nie powinno się usuwać stawów międzywyrostkowych czy części międzywyrostkowej łuku u chorych poniżej 30 roku życia, gdyż chorzy ci są bardziej podatni na pooperacyjną niestabilność niż chorzy w starszym wieku z objawami spondylozy.

Tak więc rozległe laminektomie odbarczające wykonywane w spondylozie i stenozie kręgosłupa lędźwiowego (zwężenie kanału wielopoziomowe) rzadko powodują pooperacyjną niestabilność czy kręgozmyk. W przypadkach podejrzanych o wczesny kręgozmyk zwyrodnieniowy wskazane jest wykonywanie przedo- peracyjnych zdjęć w pozycji zgięcia i przeprostu.

Potencjalną niestabilność można też wykryć na radiogramach wykonywanych w pozycji stojącej, u chorych trzymających ciężarki oraz u chorych leżących, którym ciężarki układa się na brzuchu (Wiltse i Hutchinson).

Warto zaznaczyć, że pierwotny kręgozmyk, a zwłaszcza kręgozmyk zwyrodnieniowy może powodować stenozę nie tylko z powodu podwichnięcia trzonów kręgowych, ale także chorobowego powiększenia stawów międzywyrostkowych (Newman).

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie