INNE ZAKAŻENIA DRÓG MOCZOWYCH

Wodonercze. W razie zaburzeń w oddawaniu moczu połączonych: z bólami okolicy lędźwiowej lub brzucha, a w szczególności wtedy, gdy spotykamy się na przemian ze skąpomoczem i wielomoczem, musimy podejrzewać wodonercze (hydronephrosis), powstałe na tle zapalnym.. Obmacywaniem brzucha w tych przypadkach stwierdzamy guz w okolicy nerek. Objawy zakażenia dróg moczowych mogą temu towarzyszyć lub to poprzedzać, czasami zaś nie występować wcale. Każde podejrzenie o wodonercze nakazuje wykonanie pielografii i ewentualnie cystoskopii.

Roponercze. Długotrwałe zapalenie dróg moczowych i nerek, a także^ zakażone wodonercze prowadzi do roponercza (pyonephiitis). Obraz kliniczny przypomina przebiegiem zapalenie miedniczek i miąższu nerkowego. Stan ogólny dziecka jest bardzo ciężki. Niemal z reguły spostrzegamy powiększenie i bolesność nerek. Gorączka przeważnie trawiąca, zwykle połączona jest z dreszczami i potami. Mocz jest gęsty, żółty lub żółtozielony, z domieszką śluzu, cuchnący, czasami zawiera krew. Towarzyszą temu objawy ze strony przewodu pokarmowego (brak łaknienia, nudności, wymioty, utrata wagi, a w końcowym mocznicowym okresie czkawka, suchość jamy ustnej i języka). Leczenie chirurgiczne.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie