Jakie są pierwsze objawy odmrożenia?

7) Jeśli przewidujesz chodzenie po śniegu, włóż wysokie – im wyższe, tym lepsze – boty, anie trzewiki czy półbuty. 8) Skarpety powinny być wełniane, nie zaś bawełniane, i lepiej włożyć dwie pary, jeżeli jest naprawdę zimno. 9) Gdybyś ugrzązł na drodze podczas burzy śnieżnej, pozostań w samochodzie. Dotyczy to zwłaszcza ludzi starszych. Ogrzewanie powinno być włączone, silnik powoli pracować, a okno trzeba lekko uchylić. 10) Kto często podróżuje po odludnych okolicach, powinien mieć w samochodzie CB radio, aby móc w razie czego wezwać na pomoc policję albo zatrzymać przej eżdżaj ącego innego zradiofonizowanego kierowcę bez konieczności stania obok samochodu na mrozie i wietrze.

11) Nie dotykaj zimnego metalu gołymi rękami .Zabierze mnóstwo twego ciepła. Strzeż się przed oblaniem rąk benzyną (paruje szybko, pobierając ciepło z otoczenia). Jakie są pierwsze objawy odmrożenia? Dotknięte nim miejsca (zwykle czubek nosa, policzki, dłonie, stopy, uszy) najpierw nabierają „zdrowego” różowego koloru, ponieważ napływa do nich krew – to organizm usiłuje je bronić dostarczając dodatkowego ciepła. Na tym etapie stają się też bolesne. Potem – jeżeli działanie zimna utrzymuje się dłużej – skóra staje się biała, a ból słabnie w miarę, jak w przemarzniętych częściach ciała traci się czucie. Ich drętwienie jest wynikiem obkurczania się naczyń krwionośnych w skórze, a zimno jest dobrym środkiem znieczulającym.

Czasami odmrożona część ciała puchnie lub nawet pokrywa się pęcherzami. Gdy będzie nadal wystawiona na działanie mrozu, może się to skończyć poważnym i nieodwracalnym uszkodzeniem odmrożonych tkanek. W czasie rozgrzewania się, gdy człowiek zaczyna tajać, zdrętwienie ustępuje miejsca piekącemu pulsującemu bólowi.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie