Kobiety w okresie pomenopuazalnym

To samo dotyczy czosnku, który najwyraźniej obniża krzepliwość krwi przez swoje działanie na trombocyty (płytki krwi). Co więcej, jedzenie czosnku podnosi poziom HDL. W dodatku wcale nie trzeba czuć się w towarzystwie pariasem: można kupić tabletki czosnkowe, po których oddech nie ma niemiłej woni.

Kilka łat temu zaobserwowano, że abstynenci zapadają na chorobę wieńcową częściej niż ludzie pijący w umiarkowanych ilościach alkohol. Obecnie większość lekarzy zaleca pacjentom, którzy nie są alkoholikami, picie 50 g mocnego trunku dziennie („pięćdziesiąt” nie znaczy „sto”, „sto pięćdziesiąt” czy „dwieście”) lub dwóch kieliszków wina, bo prawdopodobnie podnosi to poziom HDL. Jeżeli jednak poziom trój glicerydów jest bardzo wysoki, to bez względu na poziom cholesterolu, należy zrezygnować z wszelkiego alkoholu, ponieważ jeszcze bar-dziej podniósłby się ten wskaźnik. Mam mieszane uczucia w związku z zaleca-niem alkoholu jako lekarstwa na serce. Wiem, że dla niektórych ludzi nawet mala jego ilość jest niebezpieczna-u jednych może drastycznie spowolnić akcję serca i podnieść ciśnienie krwi, u innych spowodować zaburzenia rytmu, a jeszcze innych nawet pozbawić życia.

Kobiety w okresie pomenopuazalnym zastanawiają się często, czy estrogeny chronią przed chorobą serca, czy wręcz przeciwnie -zwiększają podatność na nią. Z raportów naukowych wynika, że kobiety, które brały estrogeny po menopau- zie, rzadziej chorowały na serce, zwłaszcza jeśli wcześniej miały usunięte jajniki, w porównaniu z tymi, które estrogenów nie dostawały. Z kolei inne badania wykazały zwiększenie o 50 procent w stosunku do przeciętnej liczby przypadków choroby naczyniowej u kobiet „na estrogenach”. Jak można pogodzić te zupełnie różne odkrycia? Po dokładniejszym przyjrzeniu się tym danym, okazało się, że kuracja estrogenowa skutecznie chroniła te kobiety, które zaczynały ją przed ukończeniem czterdziestu lat. Natomiast w grupie o zwiększonej zachorowalności na serce były kobiety, które zaczęły przyjmować ten hormon dopiero po pięćdziesiątce. Wydaje się więc, że młode kobiety, które wcześniej rozpoczynają menopauzę w następstwie usunięcia jajników, czerpią korzyści z uzupełniających estrogenów, ale niekoniecznie odnosi się to do pań starszych, u których meno- pauza jest „naturalna”.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie