Krwawienie na zewnątrz

Krwawienie na zewnątrz jest niewielkie, a nierzadko nie ma go zupełnie. Jeżeli po wystąpieniu krwotoku wewnętrznego wskutek pęknięcia torebki ciążowej chora nie zostaje poddana operacji, niebezpieczeństwo zejścia śmiertelnego jest bardzo duże. O ile zejście śmiertelne nie nastąpi, objawy znamienne dla przerwanej ciąży jajowodowej zaczynają stopniowo ustępować. Ciepłota wraca do normy, tętno wolniejc, bóle stają się mniejsze, wzdęcie brzucha ustępuje. Krwawienie z macicy (wprawdzie nieznacznego stopnia) może się jednak utrzymywać jeszcze przez szereg tygodni. Trudno rozstrzygnąć, czy ma ono źródło w macicy, skąd odeszła doczesna, czy też w jajowodzie. Jeżeli po pewnym czasie napad nie powtórzy się, rozpoczyna się powolne zdrowienie,

Krwistek pozamaciczny zmniejsza się, anemia ustępuje w miarę wzmacniania się chorej i w końcu jedyną pozostałością po przerwaniu ciąży trąbkowej będą zrosty w otoczeniu macicy i jajowodu oraz zgrubienie samej trąbki. W razie powtórnego lub powtórnych ataków bólów i krwawienia stan chorej ulega natomiast pogorszeniu. Krwistek pozamaciczny rośnie, chora słabnie coraz bardziej i jeśli nie będzie operowana – ginie.

Jakkolwiek niebezpieczeństwo z wykrwawienia przy ciąży trąbkowej (największe po pęknięciu trąbki) wysuwa się na pierwszy plan, dochodzą do niego jeszcze inne.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie