Krwistek pozamaciczny

Należy podkreślić, że przeżarcie wewnętrzne nic jest przeciwieństwem zewnętrznego, gdyż wobec mniej więcej równomiernie unaczyniontgo podłoża kosmki bujają wszechstronnie i przeżerają obie ściany jajowodu równocześnie (St. Jankowski). Wprawdzie wewnętrzna ściana trąbki (śluzówka) jako słabsza ulega prędzej przeżarciu, jednakże jajo nie wydostanie się zaraz do światła jajowodu, przejściu jego bowiem przeciwstawi się przeciwległa ściana trąbki. Dopiero po pewnym czasie, wskutek ucisku wylewającej się krwi, utworzy się potrzebne miejsce (jeżeli ujście zewnętrzne i wewnętrzne jajowodu nie jest dostatecznie szerokie, aby umożliwić odpływ całej krwi) i dojdzie do nagromadzenia krwi w świetle trąbki. Przejście jaja do światła jajowodu i jego poronienie do jamy brzusznej uzależnione jest zatem od powstania uprzednio krwistka śródtrąbkowego. W przeciwnym bowiem razie znajdzie się czas na przeżarcie zewnętrzne i wydostanie się jaja do jamy otrzewnej.

Krwistek pozamaciczny wytwarza się, rzecz prosta, w przypadkach zarówno przeżarcia wewnętrznej, jak zewnętrznej ściany jajowodu, przed wydostaniem się jaja płodowego. Samo jajo wpada do otorbionej już jamy krwistka i to albo zmiażdżone (poronienie trąbkowe), albo w stanie nie zmienionym lub mało zmienionym (przeżarcie zewnętrzne).

Ad 3 Pęknięcie trąbki powstaje, gdy do odtworzonego już odśrodkowego nadżarcia jajowodu dołączy się wzrost ciśnienia wyśiódjajowodowcgo wskutek wysiłku fizycznego, spólkowania, kas.lu, parcia na stolec itd. W przygotowanym już przeżarciu dośrodkowym nie dojdzie do pęknięcia trąbki, gdyż nie dopuści do tego opór silnych jeszcze ścian jej mięśniówki.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie