Leczenie operacyjne raka szyjki macicznej

Leczenie operacyjne raka szyjki macicznej polega – nawet w przypadkach wczesnego nowotworowego owrzodzenia – na wycięciu całej macicy wraz z przydatkami, górną częścią pochwy, tkanką łączną przymacicza w jak największym zakresie oraz węzłami chłonnynń krzyżowymi i podbrzusznymi. Usunięcie węzłów chłonnych okazuje się koniecznością w 30-40% przypadków.

W przypadkach raka przedinwazyjnego leczenie chirurgiczne może być mniej radykalne i polega na histerektomii z pozostawieniem przydatków lub chociażby jednego jajnika. Ponieważ jednak dodatni wynik histologicznego badania skrawków błony śluzowej wydobytych łyżeczką z bezpośredniej okolicy ujścia zewnętrznego i kanału szyjki najczęściej nie może decydować, czy rak przedinwazyjny nie przeszedł już w fazę inwazji, stosowanie ograniczonych zabiegów chirurgicznych raczej nie jest wskazane.

Wyjęcia macicy dokonujemy z reguły albo w drodze zabiegu pochwowego (metoda Schauty), albo też rozszerzonego zabiegu brzusznego metodą Wertheima. W obu przypadkach wchodzi dziś w grę w zasadzie rak szyjki macicznej I i II stopnia. Rozszerzony zabieg Schauty daje jednak pomyślne wyniki tylko wówczas, kiedy guz nowotworowy zajmuje wyłącznie tylko część pochwową albo jej najbliższe sąsiedztwo, a więc kiedy naciek rakowy nie przeniknął zbyt daleko w przymaciczną tkankę łączną. Przypadki nastręczające pewne wątpliwości co do łatwego oddzielenia pęcherza i moczowodów do zabiegu tego się nie nadają. Pierwotna śmiertelność po rozszerzonym zabiegu pochwowym Schauty wynosi około 5%.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie