Leczenie zapaleń płuc

W zapaleniach płuc obowiązuje zasada, że im wcześniej ustalimy rozpoznanie i zastosujemy odpowiednie postępowanie lecznicze, tym lepsze osiągamy wyniki. Przede wszystkim należy zadbać o maksymalne dostarczenie tlenu lub świeżego powietrza. W tym celu staramy się o jak najlepsze przewietrzanie pokoju chorego dziecka. Okno powinno być otwarte dzień i noc, chłodne powietrze nie jest przeciwwskazane, należy tylko dobrze okryć dziecko. W ciężkich przypadkach stosujemy tlen, najlepiej za pomocą namiotu tlenowego. Dziecko powinno być ułożone w pozycji swobodnej półsiedzącej i nie należy przegrzewać. Wysoką ciepłotę zwalczamy przez zastosowanie okładów wysychających lub kąpieli ciepłych (37—38°) z polewaniem wodą chłodniejszą (2-0—3-0°) oraz podawaniem środków obniżających ciepłotę (piramidon w częstych niedużych dawkach: -0,1 od -0 do 3 lat, -0,2 od lat 3 wzwyż co 2 do 3 godzin. Pożywienie należy podawać często i w małych ilościach, przy czym zwracamy uwagę na obfity dowóz witamin, zwłaszcza witaminy C podawanej doustnie lub parenteralnie, albo też w postaci soków (z cytryny, pomarańczy). Dostateczny dowóz płynów obojętnych szczególnie u małych dzieci powinien być zapewniony.

Zaburzenia krążenia obwodowego usuwamy przez podawanie środków krążeniowych (kofeina, kardiamid, kamfora, w ciężkich przypadkach adrenalina). W niedomodze mięśnia sercowego stosujemy strofantynę (1 do 2 razy dziennie V32, Vio do 1h mg) dożylnie z glikozą i witaminą C.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie