MASAŻE, CWICZENIA CIELESNE (GIMNASTYKA), SZTUCZNE ODDYCHANIE

Masaże i ćwiczenia cielesne mają na celu wywrzeć wpływ leczniczy nie tylko na układ mięśniowy i kostno-stawowy, lecz również na narząd oddechowy i układ krwionośny, a przez to na całą przemianę materii. Mają one zastosowanie u dziecka zdrowego, a przede wszystkim u dziecka chorego w różnego rodzaju stanach porażennych (po błonicy,, po chorobie Heinego-Medina, w postępującym zwiotczeniu mięśni,, w krzywicy i in.).

Gimnastyka klatki piersiowej ma szczególne znaczenie w stanach po’ zapaleniu wysiękowym opłucnej. Masaże i ćwiczenia gimnastyczne powinny być ściśle dawkowane i wykonywane przez specjalnie wyszkolony personel pielęgniarski.

Sztuczne oddychanie przeprowadzamy u niemowląt w ten sposób, że- dłońmi przyłożonymi z boku do klatki piersiowej wywieramy rytmiczny ucisk, a następnie go zwalniamy, przez co odtwarzamy fazę wydechu i wdechu. Poza tym również u niemowląt starszych, jak i u dzieci starszych możemy zastosować sztuczne oddychanie wg Silvestera (unoszenie rąk ku górze ponad głowę z następczym odprowadzeniem ich ku dołowi, zgięciem w stawach łokciowych i uciśnięciem nimi klatki piersiowej).

W ciężkich stanach porażennych mięśni oddechowych (np. w chorobie Heinego-Medina) posługujemy się tzw. żelaznymi płucami. Jest to aparat, który przez zmianę ciśnienia powietrza otaczającego tułów dziecka uczynnia unieruchomioną wskutek porażenia klatkę piersiową i w ten sposób umożliwia oddychanie.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie