Niedostateczny dopływ powietrza

Niedostateczny dopływ powietrza jest przyczyną ogólnego głodu tlenowego. Niedotlenienie centralnego układu nerwowego powoduje występowanie zaburzeń przytomności oraz stanów drgawkowych. Szybko dochodzi do zaburzeń krążenia obwodowego, później i centralnego. Tętno jest szybkie, słabo napięte, tony serca głuche, wątroba powiększona, wskutek zalegania krwi (zastój) w obrębie naczyń żylnych jamy brzusznej występują silne wzdęcia.

Obraz radiologiczny nie jest charakterystyczny: płuca o wyglądzie rozedmowym, rysunek płucny wzmożony.

Różnicowanie. Podobny obraz chorobowy może dać zapalenie oskrzeli w przebiegu dychawicy oskrzelowej (bionchitis asthmalica), gruźlica prosówkowa oraz zapalenie odoskrzelowe płuc. Uwzględnienie charakterystycznego obrazu radiologicznego, obrazu krwi (eozynofilia w dychawicy oskrzelowej), niewystępowanie objawów spostrzeganych w zapaleniu płuc (brak oddechu oskrzelowego, stłumienia i wzmożonego przewodnictwa głosowego) pozwoli na różnicowanie jednostki chorobowej i ustalenie właściwego rozpoznania.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie