NIEPOŻĄDANE DZIAŁANIE PROPANIDIDU

Czasem w czasie zasypiania obserwuje się mimowolne ruchy mięśni, kasze! łub czkawkę. Działanie niepożądane propanididu na układ krążenia jest następstwem zwiększenia stężenia histaminy we krwi. Stwierdza się spadek ciśnienia tętniczego krwi, rozszerzenie i zmniejszenie oporu naczyń krwionośnych. U większości chorych wzrasta częstość tętna. Zdolność do uwalniania histaminy może być przyczyną niebezpiecznych reakcji wstrząsowych i alergicznych, kiedy zatrzymanie krążenia następuje nawet po małych dawkach tego środka.

W enzymatycznym rozkładzie propanididu bierze udział pseudoesteraza cholinowa, a zatem należy się liczyć z przedłużeniem czasu działania su- ksametonium użytego do wywołania zwiotczenia mięśni prążkowanych. Znieczulenie propanididem wymaga zastosowania większych dawek D-tu- bokuraiyny.

Dalszym niepożądanym działaniem propanididu jest jego drażniące działanie w miejscu wstrzyknięcia, częściej występujące i silniej zaznaczone niż po barbituranach [4], Nie należy stosować propanididu u chorych z alergią, w nadwrażliwości na ten środek (stwierdzonej w wywiadzie), w nadciśnieniu tętniczym, niewydolności mięśnia sercowego, chorobie wieńcowej oraz w upojeniu alkoholowym. Wiele ośrodków klinicznych wycofuje ten środek z użycia ze względu na niebezpieczne działanie niepożądane.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie