OSTRE KRWOTOCZNE ZAPALENIE NEREK

Ostre krwotoczne zapalenie nerek (glomerulonephritis acuta) objawia się nie tylko stanem zapalnym naczyń kłębków nerkowych, ale uszkodzeniem i pozanerkowych włośniczek z naruszeniem czynności szeregu narządów i regulacji ze strony układu nerwowego. Jady bakteryjne przyczyniają się do rozpadu tkanki nerkowej i prowadzą do wytworzenia się złożonego antygenu (nefrotoksyna), na który nerka reaguje ostrym krwotocznym zapaleniem. Rozumiemy przez to miano schorzenie charakteryzujące się obecnością w moczu białka, krwinek białych i czer-wonych, nabłonków i wałeczków ziarnistych i szklistych. Najbardziej charakterystyczne jest występowanie wałeczków krwistych. Również dość często występują: nadciśnienie oraz objawy uszkodzenia czynności nerek i obrzęki. Ostre krwotoczne zapalenie nerek jest chorobą występującą szczególnie często u dzieci, głównie chłopców, w wieku 3—7 lat. Przyczyną zapalenia nerek są zwykle jakieś zakażenia pozanerkowe, najczęściej układu oddechowego lub skóry (zapalenie gardła, ucha, węzłów chłonnych). Poprzedzają one zwykle na 1—4 tygodnie chorobę nerek. Charakter i ciężkość tego pierwotnego schorzenia nie ma wy- ‚ raźnego wpływu na później pojawiające się zapalenie nerek. Drobnoustrojami zakażającymi najczęściej są paciorkowce hemolizujące, rzadziej gronkowce, ziarniaki, dwoinki zapalenia płuc, krętek blady i inne. Stwierdzenie łuszczenia się naskórka jednocześnie z pojawieniem się objawów zapalenia nerek pozwala na wsteczne rozpoznanie płonicy. obecność jądra w mosznie. Przepuklina uwięźnięta jest silnie napięta, powoduje silne bóle brzucha, objawy niedrożności jelit, ciężki stan ogólny.

Wodniak może obejmować samo jądro (hydrocele tunicae vaginalis) albo też powrózek nasienny (hydrocele funiculi spermatid). W pierwszym . przypadku owalne ciało obejmuje samo jądro i jest wyraźnie odgraniczone w kierunku kanału pachwinowego, w drugim — jądro jest wolne, a torbiel obejmuje całość lub część powrózka, znajduje się częściowo w mosznie, częściowo w kanale. Obydwa bieguny dają się dokładnie wymacać. W przeciwieństwie do przepukliny wodniak zawsze przepuszcza światło. Z wyjątkiem przypadków powstałych po urazie, wodniak jest sprawą wrodzoną, istniejącą już w chwili urodzenia, lub też ujawniającą się w pierwszych tygodniach życia. Na podstawie tych cech rozpoznanie różnicowe pomiędzy przepukliną i wodniakiem powrózka nasiennego jest łatwe, pomimo to jednak pomyłki rozpoznawcze zdarzają się bardzo często i zwykle wodniak rozpoznaje się jako przepuklinę, rzadziej odwrotnie.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie