Ostre rozlane lub ograniczone ropne

Ostre rozlane lub ograniczone ropne zapalenie miąższu nerkowego (nephritis puiulenta acuta diiiusa aut circumscripta) może w nerce powstać wskutek zatorów ropnych. Klinicznie daje to objawy zakażenia dróg moczowych i nerek o dużym nasileniu, bez uwypuklenia okolicy lędźwiowej, bez zmian w moczu. Pielografia wykazuje zwykle zwężenie miedniczki lub kielicha. W rozpoznawaniu należy uwzględnić towarzyszące objawy posocznicy czy zakażenia ogniskowego. Rokowanie, jeśli schorzenie nie zareaguje na leczenie antybiotykami, złe. W razie zajęcia jednej nerki, jeśli stan ogólny na to pozwala, należy ją usunąć.

Zapalenie pęcherza (cystilis) wyjątkowo jest schorzeniem ograniczonym do ściany pęcherza. Najczęściej natomiast stanowi ono powikłanie zakażenia umiejscowionego w sąsiedztwie (nerki, cewka moczowa, jama brzuszna) lub kamicy pęcherzowej. Rozpoznanie polega na stwierdzeniu częstego i bolesnego oddawania moczu z ropą oraz bolesności okolicy pęcherza. Cystoskopia w ostrym okresie przeciwwskazana, w razie przedłużania się schorzenia może nieraz wyjaśnić jego przyczynę.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie