Palpitacja i jej rozpoznanie

Kiedy te objawy się zaczęły, a było to jakieś dwa lata wstecz, przestała pić kawę 1 palić papierosy. Chociaż nic nie wskazywało na to, by alkohol pogarszał sprawę, nie wypijała nigdy więcej niż jednego drinka, a i to z rzadka. Wszystkie te ograniczenia nie miały żadnego wpływu na częstość występowania ataków. Lekarze, do których chodziła, nie stwierdzali u niej żadnych nieprawidłowości, które mogłyby coś wyjaśnić, więc radzili jej, aby ignorowała te objawy i prowa-dziła „normalne życie”. Ona jednak niepokoiła się nadal, przestała nawet grywać w tenisa i badmingtona. Powiedziała również swojemu mężowi, że wolałaby nie mieć dziecka, dopóki przyczyna palpitacji nie zostanie rozpoznana. On wtedy zażądał, aby jej lekarz postarał się o jeszcze jedną konsultację, i dlatego znalazła się u mnie.

Podobnie jak czterech czy pięciu kardiologów, którzy ją przede mną badali, nie mogłem znaleźć nic podejrzanego. Nie było szmerów w sercu. Ciśnienie krwi miała normalne. Podczas badań w moim gabinecie jej tętno nigdy nie prze-kroczyło osiemdziesięciu uderzeń na minutę, a rytm serca był absolutnie idealny. Nie udało mi się wysłuchać nawet jednego dodatkowego uderzenia! Elektrokar diogram był normalny. Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej też nic nie wniosło – serce ani nie było powiększone, ani nieprawidłowo położone. Dokonałem oceny wyników badań krwi – poziomu cholesterolu, czynności tarczycy (w nadczynności tarczycy kołatania są częste) oraz czynności nerek i wątroby. Wszystko było w normie. Poddałem ją standardowemu testowi wysiłkowemu, który też wypadł dobrze.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie