Pediatryczne przeciwwskazania do stosowania androgenów

Wpływ na wzrost i rozwój. Androgeny i steroidy anaboliczne przyspieszają zarośnięcie chrząstek przynasadowych i hamują wzrost, mogą też zmieniać proporcję budowy ciała. Może też być odwrotnie, a mianowicie androgeny mogą przyspieszać wzrost, ale wyłącznie w tych przypadkach, w których wiek szkieletowy jest nieprawidłowo opóźniony w stosunku do wieku kalendarzowego. Maksimum działania wirylizacyj- nego egzogennych androgenów u dzieci spotyka się między 5 a 8 rokiem życia. Moment fizjologiczny pokwitania w takich przypadkach często się opóźnia. Nierzadko pojawia się pierwotne opóźnienie miesiączki u dziewcząt, oligospermia i zanik miąższu jądra u chłopców.

Dawka steroidów anabolicznych, po której z reguły pojawiają się powyższe skutki, wynosi dla np. nandronolonu więcej aniżeli 0,2-0,5 mg/kg dziennie w okresie 4- 6 tygodni. Dawką bezpieczną jest 0,03 – 0,04 mg/kg dziennie.

Pediatrycznymi przeciwwskazaniami do stosowania androgenów i odpowiednio steroidów anabolicznych są: 1) otyłość przed okresem pokwitania, 2) ginekomastia w okresie pokwitania, 3) niezstąpienie jąder.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie