Pochodne estranu

Dane o wpływie gestagenów na gospodarkę węglowodanową dotyczą głównie preparatów mieszanych, estrogenowo-progesteronowych. Z nielicznych doniesień o samych gestagenach wynika, że wpływają one na tę przemianę.

Stwierdzono, że pochodne estranu zmieniają test obciążenia glukozą i powodują zwiększenie glikemii po 60 min. Pochodne pregnanu (norgestrel) nie mają takiego wpływu, natomiast preparaty te powodują wyraźne zwiększenie stężenia insuliny. Pochodne 17-hydroksyprogesteronu nie mają wpływu zarówno na stężenie insuliny, jak i na sam test. W piśmiennictwie istnieją pojedyncze doniesienia o ujawnieniu się cukrzycy po stosowaniu gestagenćw. Z tych powodów przeciwwskazane jest podawanie gestagenów, pochodnych norsteroidów, kobietom z cukrzycą. Nor- steroidy mają ponadto silne działanie anaboliczne, powodujące duże zwiększenie masy ciała, co u kobiet z cukrzycą jest szczególnie niewskazane.

W tych przypadkach można stosować pochodne 17-hydroksyprogesta- genów – przy uwzględnieniu ich miejscowego działania antyestrogeno- wego.

Bardzo małe dawki hormonów w preparatach estrogenowo-progestero- nowych nie mają istotnego wpływu na gospodarkę węglowodanową i dlatego ten rodzaj antykoncepcji jest możliwy.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie