POWIKŁANIA LECZENIEM GONADOTROPINAMI

Trudnym problemem do pokonania przy leczeniu gonadotropinami jest wysokie ryzyko ciąży mnogiej. Ciąże mnogie łączą się z wyższym ryzykiem powikłań ciążowych.

Zwiększone ryzyko poronień przy leczeniu zaburzeń jajeczkowania gonadotropinami może być wynikiem uwolnienia oocytów z zaburzeniami chromosomalnymi lub zaburzeń podziału redukcyjnego w czasie pobudzania pęcherzyka jajnikowego. Poronienie może być również skutkiem nadmiernego poziomu estrogenów, które konkurują z progesteronem – hormonem implantacji. Wreszcie, wywołana sztucznie owulacja może pociągnąć za sobą powstawanie niewydolnego ciałka żółtego lub ciałka żółtego niewrażliwego na działanie gonadotropin.

Rzadziej spotykanym powikłaniem leczenia gonadotropinami jest gwałtowny .wzrost nie rozpoznanego wcześniej guza przysadki, będącego przyczyną pierwotnego lub wtórnego braku miesiączki. Wywołany podawaniem HMG hiperestrogenizm może nasilić rozrost guza z zaburzeniami pola widzenia.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie