Powstanie brodawczaka wtórnego

Pierwotny brodawczak jajowodu należy do guzów rzadko spotykanych. W jego etiologii, jak i w etiologii pierwotnego raka trąbki, pewną rolę odgrywają przebyte sprawy zapalne śluzówki jajowodu. Rozpoznanie tej choroby przed operacją może być tylko przypuszczalne. Stwierdzenie badaniem oburęcznym po jednej lub po obu stronach macicy guza odpowiadającego rozdętej trąbce oraz występujące od czasu do czasu odpływy wodnistej wydzieliny przez pochwę wśród kurczowych bólów w dole brzucha mogą nasuwać podejrzenie co do rozwoju brodawczaka. Rozpoznanie różnicowe między brodawczakiem i rakiem pierwotnym jajowodu jest, rzecz prosta, bez badania mikroskopowego niemożliwie.

Brodawczaki nie tworzą przerzutów, jeśli nic przekształcają się w raka. Dowodem ich złośliwego charakteru byłoby stwierdzenie w mięśniówce jajowodu drobnych ognisk nowotworu i znaczne bujanie komórek nabłonkowych pokrywających brodawki.

Brodawczak wtórny powstaje wskutek przeniesienia się na otrzewną jajowodu brodawkowatych wypustek z brodawczakowatej torbieli sąsiedniego jajnika. Leczenie brodawczaków polega na operacyjnym usunięciu jajowodu. Niektórzy badacze radzą usuwać macicę z przydatkami, licząc się z możliwością przekształcenia się w przyszłości brodawczaka jajowodu w raka.

Pierwotny nabłoniak kosmówkowy jajowodu ( chorionepithelioma oviducti primańum). Liczba opisanych przypadków pierwotnego (nie ektopicznego) nabłoniaka kosmówkowego jajowodu nie przekracza trzydziestu. Wzrasta on tak samo, jak w macicy. Nowotwór rozwijający się w jajowodzie stanowi jednak większe niebezpieczeństwo niż kosmówczak macicy, gdyż wcześniej zajmuje otrzewną, a rozpoznanie, dopóki nic wytworzy przerzutów, jest za życia chorej niemożliwe.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie