Prącie

Prącie (penis, membrum virile, członek męski) jest to część zewnętrznych męskich narządów płciowych służąca do wprowadzania nasienia do pochwy przy spółkowaniu oraz do wydalania moczu z pęcherza.

Prącie składa się z korzenia, trzonu i żołędzi (plans penis). Trzon zawiera 3 ciała jamiste: dwa ciała jamiste prącia leżące od strony grzbietowej oraz ciało gąbczaste prącia leżące od dołu. Ciało gąbczaste z przodu jest znacznie rozszerzone tworząc żołądź. Rozszerzenie tylnego odcinka tworzy opuszkę prącia. Ciało gąbczaste otacza cewkę moczową. Ciała jamiste prącia składają się z tkanki jamistej (gąbczasta tkanka łączna, mięśnie, włókna elastyczne i naczynia krwionośne), której wypełnienie krwią powoduje usztywnienie prącia. Ciało gąbczaste prącia wraz z żołędzią nie jest tak silnie usztywnione jak ciała jamiste prącia umożliwia to przejście nasienia przez cewkę moczową oraz wydalenie go w czasie wytrysku nasienia przy zachowanej erekcji prącia.

Skóra trzonu prącia jest cienka i można ją łatwo przesuwać. Na granicy z żołędzią tworzy napletek, głęboki fałd pokrywający żołądź w stanie zwiotczenia. W stanie erekcji napletek przesuwa się ku tyłowi i obnaża żołądź. Napletek od dołu posiada wędzidełko napletka, które zapobiega nadmiernemu przesuwaniu się napletka do tylu. Czasem spotyka się zwężenie napletka zwane stulejką (phimosis), które utrudnia lub uniemożliwia cofnięcie się do tyłu napletka w czasie erekcji prącia oraz uwolnienie żołędzi. Może to być przyczyną bólu pojawiającego się przy erekcji oraz może utrudniać odbywanie spółkowania. Jedną z metod leczenia jest wówczas obrzezanie. Natomiast obrzezanie nie ma wpływu na kontrolę wytrysku przez mężczyznę. Żołądź prącia jest jednakowo wrażliwa na bodźce eksteroceptywne zarówno u obrzezanych, jak i u nie- obrzezanych mężczyzn. W kieszonce napletka zbiera się mazista treść zwana mastką (smegma). Zbyt długie zaleganie mastki powoduje jej rozkład oraz powstawanie kwasów tłuszczowych, które wydzielają woń zjełczałego tłuszczu mogą one ułatwiać powstawanie stanów zapalnych.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie