PREPARATY BLOKUJĄCE RECEPTORY

Objawy ze strony oun mogą przebiegać w postaci psychoz, które jednak należy ostrożnie oceniać jako objaw niepożądany leczenia mogą bowiem być wywołane chorobą podstawową. Niezależnie od źródła objawów dawkę należy zmniejszyć lub lek odstawić. Do bardzo rzadkich, ale najcięższych powikłań należy krwotoczne rzekome zapalenie mózgu [31]. Jest ono wyrazem toksyczno-alergicznego odczynu naczyń mózgu. Na obraz kliniczny składają się bóle głowy, drżenia, niezborność, zaburzenia świadomości, podrażnienie opon, wzrost ciśnienia śródczaszkowego, drgawki i śpiączka. Śmierć może nastąpić już po 24 h. Rokowanie jest bardzo złe, ale gdy dochodzi do wyleczenia – zaburzenia czynności mózgowej są niewielkie.

W zakresie nerwów czaszkowych obserwowano uszkodzenia nerwu oko- ruchowego i odwodzącego – z opadaniem powieki, podwójnym widzeniem i zaburzeniami ruchów gałki ocznej.

Ze strony wzroku jest znana przejściowa krótkowzroczność, zaburzenia akomodacji oraz pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego.

Leki (5-adrenolityczne. Preparaty blokujące receptory {ł-adrenergiczne mogą modyfikować czynności psychoruchowe na drodze obwodowej bądź ośrodkowej.

Hydrazyd kwasu izonikotynowego. Częstość niepożądanych objawów z pewnymi wyjątkami, zależy od wielkości dawki leczniczej. Dzienna dawka 3-5 mg/kg nie wywołuje objawów niepożądanych lub jedynie lekkie zawroty, bezsenność czy nerwowość dawki 8-10 mg/kg mogą powodować wystąpienie zaburzeń u 5-20% chorych.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie