Przedwcześnie urodzone dzieci

Przedwcześnie urodzone dzieci w tym czasie są dosyć ładne (mniej podobne do zaróżowionych starców), ponieważ ciało jest zaokrąglone, a skóra gładka. Długość głowowo-pośladkowa 30 cm, głowa-pięty około 45 cm, waga 2,3 kg. Większość linii lotniczych niechętnie zgadza się na korzystanie z samolotu przez kobiety w 33 tygodniu ciąży na trasach długodystansowych (5 tygodni przed rozwiązaniem) i w 34 tygodniu na trasach krótkich (4 tygodnie przed rozwiązaniem).

Tydzień trzydziesty piąty do trzydziestego ósmego (239-266 dni) (27 sierpień – 23 wrzesień) Serce przetłacza dziennie około 300 1 (choć całkowita ilość krwi wynosi zaledwie ok. ćwierć litra). Wzrost płodu zatrzymuje się zwykle na krótko przed porodem, ale w tym czasie waga osobnika jest 5 000 000 000 razy większa niż zapłodnionego jaja. Od tej chwili do 20 roku życia waga wzrośnie tylko o 20 razy. Średni przyrost wagi matki wynosi obecnie 12,5 kg (ale może być także równy zeru lub dochodzić do 30 kg). Piersi ważą o 450 g więcej. Powierzchnia ciała matki zwiększyła się o 0,2 m2. Macica ma teraz 35 cm długości, osiągając najwyższy punkt na 2 tygodnie przed porodem, waży ponad 1 kg, czyli około 20 razy więcej niż normalnie. Łożysko waży niespełna 680 g tuż przed porodem i ma średnicę 18-23 cm. Długość głowowo-pośladkowa dziecka wynosi 33 cm, głowa-pięty 50 cm. Głowa stanowi obecnie lU długości ciała. W 38 tygodniu waga bywa bardzo różna, wśród białych średnio wynosi 3,3 kg. rodzi się, żyje i umiera nie stykając się ani razu z dyplomowanym lekarzem.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie