Ropień okołonerkowy

Ropień okołonerkowy (paranephritis) jest zwykle jednostronnym stanem zapalnym tkanek miękkich okołonerkowych, ulegających zropieniu. Ropa może gromadzić się poniżej nerki i przebijać do otoczenia. Spotkać’ się z ropniem możemy od pierwszych miesięcy życia, a powstaje on albo wskutek urazu tej okolicy, albo zakażenia.

Choroba ta zaczyna się nagle gorączką, dreszczami, bólami w okolicy lędźwiowej, promieniującymi do jąder, uda czy podudzia. Chory leży na boku, każdy ruch kręgosłupa jest dolegliwy. Miejscowo ponad nerkami stwierdzamy tkliwość, czasami niewyraźnie odgraniczony obrzęk, ą nawet chełbotanie. Skóra w tej okolicy może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Zmian w moczu na ogół nie stwierdza się, ale czasami pojawia się ropomocz. Po kilku tygodniach stan ten ustępuje albo przechodzi w stan przewlekły.

Leczenie: łóżko, miejscowe stosowanie ciepła, leki bakteriosta- tyczne, w razie zropienia drenaż chirurgiczny. Etiologię ustalają posiewy bakteriologiczne z moczu i krwi.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie