ROPIEŃ PŁUC

Etiologia. Schorzenie to występuje najczęściej jako powikłanie zapalenia płuc odoskrzelowego lub płatowego, w posocznicy (ogniska przerzutowe) oraz w przypadkach ciała obcego w oskrzelu.

Z treści ropni wyhodować możemy różne zarazki, a więc dwoinki zapalenia płuc, ziarenkowce, gronkowce, pałeczki okrężnicy itp. Często flora bakteryjna treści ropnej jest mieszana.

Objawy. Obraz chorobowy nastręcza z początku dość duże trudności, gdyż objawy nie są wyraźne. Stan dziecka zwykle jest ciężki, ciepłota o dużych wahaniach, dziecko jest blade, postękuje. Opukowo stwierdza się w okolicy ropnia stłumienie dość intensywne, osłuchowo tarcie, oddech oskrzelowy i wzmożone przewodnictwo głosowe. Rozpoznanie bywa ułatwione przez samoistne przebicie się ropnia do oskrzeli, co następuje nagle, w połączeniu z silnym kaszlem i nieraz wymiotami. Dziecko podczas kaszlu wykrztusza większe lub mniejsze ilości cuchnącej treści ropnej. W wypadku podejrzenia ropnia płuca konieczne jest badanie radiologiczne, przy czym samo prześwietlenie nieraz nie wystarcza. W obrazie rentgenowskim widoczna jest albo zupełna wypełniona jama, albo poziom płynu. Celem ostatecznego ustalenia rozpoznania należy wykonać próbne nakłucie pod kontrolą radiologiczną. Z otrzymanej treści należy wykonać posiew i ewentualnie zbadać oporność na antybiotyki wyhodowanego szczepu.

Rokowanie jest dobre po leczeniu antybiotykami. Poważniejsze staje się w posocznicy, a wynik ostateczny zależy od opanowania choroby zasadniczej. Ropnie powstałe wskutek zalegania ciała obcego ulegają również wyleczeniu, o ile zostaną dość wcześnie usunięte.

Leczenie. Stosujemy przede wszystkim antybiotyki (najlepiej w połączeniu z sulfonamidami), penicylinę, streptomycynę, chlor omy cetynę, aureomycynę w dawkach już wyżej podanych.

W przypadkach uporczywych nakłuwamy ropień, opróżniamy, po czym wstrzykujemy penicylinę (w ilości 1-0-0 -0-0-0 j.) do jamy ropnia. W wypadku przewlekania się sprawy chorobowej należy zastosować drenaż ssący (jak w zapaleniu opłucnej). Zaleca się również stosowanie diatermii krótkofalowej.

Poza tym należy stosować leczenie bodźcowe (wstrzykiwanie krwi domięśniowe), transfuzje krwi (celem wzmożenia sił obronnych ustroju dziecka).

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie