Rozstrzenie oskrzeli II

Rozstrzenie oskrzeli występują w wieku dziecięcym dość często i nieodpowiednio leczone prowadzą do stanów postępującego wyniszczenia i inwalidztwa.

Wskutek zmian zapalnych w ścianach oskrzeli powstałych z przyczyn wyżej wymienionych oskrzela ulegają rozszerzeniu, które może być różnokształtne. Rozstrzenie mogą mieć kształt cylindryczny, workowaty lub wrzecionowaty, przy czym mogą one być umiejscowione w części jednego płata, w całym płacie, albo też w kilku płatach jednego i drugiego płuca. Nabłonek oskrzeli ulega zmianom wstecznym. Miejscami brak zupełnie nabłonka, a na jego miejscu znajdujemy masy ziarnino- wo-ropne. Zalegający śluz jest doskonałą pożywką dla zarazków ropo- twórczych. Wskutek zmian zapalnych tkanka okołooskrzelowa ulega zmianom wstecznym zwłókniającym. Proces chorobowy stale się rozszerza, gdyż masy ziarninowe i ropne dostają się do oskrzeli dotychczas zdrowych i przez zakażenie ich powodują powstanie dalszych zmian rozstrzeniowych. Jeżeli zmiany rozstrzeniowe obejmują większą liczbę oskrzelików, mówimy wówczas o płucu w kształcie plastra miodu.

Objawy. Często pierwsze objawy występują pod postacią przewlekłych lub nawracających nieżytów oskrzeli, chociaż pewne dane wywiadu są nieraz tak charakterystyczne, że na podstawie ich możemy z góry podejrzewać, że mamy do czynienia z rozstrzeniami oskrzeli.

W wywiadach dowiadujemy się, że dziecko kaszle od długiego czasu, przy czym nasilenie kaszlu jest największe nad ranem. Podczas silnego napadu kaszlu dziecko wykrztusza duże ilości cuchnącej plwociny ropnej. W ropie znajdujemy nieraz ślady krwi. Czasami u dzieci tych występuje lekka sinica wskutek zastoju w krążeniu małym. Z czasem, gdy schorzenie trwa już dłuższy czas, spostrzegamy postępujące wyniszcze-

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie