Stosowanie sulfonamidy

Przyczynowo stosujemy sulfonamidy (-0,2 na kg wagi na dobę), a przede wszystkim antybiotyki w dostatecznie dużych dawkach. W zapaleniu płuc odoskrzelowym i płatowym podajemy penicylinę (od 1-0-0 -0-0-0 do 6-0-0 -0-0-0 j. na dobę), najlepiej łącznie z sulfonamidami, a w razie słabego oddziaływania łącznie ze streptomycyną (4-0 -0-0-0 j. na kg wagi na dobę). W opornych przypadkach stosujemy chloromycetynę (5-0 do 1-0-0 mg na kg wagi na dobę), aureomycetynę (5-0 do 1′-0-0 mg na kg wagi na dobę) lub rovamycynę (5-0—1-0-0 mg na kg wagi na dobę) doustnie lub doodbytniczo.

W bardzo ciężkich przypadkach podawanie ACTH (1 mg na kg wagi na dobę — domięśniowo) może bardzo sprzyjać w osiągnięciu szybkiej poprawy. W zapaleniu gronkowcowym płuc stosujemy antybiotyki i to w dostatecznie dużych dawkach. Ponieważ powszechnie spostrzega się wzrost szczepów opornych na penicylinę, bardzo ważne jest uprzednie dokładne zbadanie wrażliwości gronkowca na antybiotyki. W razie stwierdzenia oporności stosujemy chloromycetynę, aureomycynę (z początku najlepiej dożylnie w postaci kroplówki), rovamycynę lub olean- domycynę. Szczególnie skuteczne jest stosowanie skojarzonego leczenia za pomocą kilku antybiotyków, np.: sigmamycyna (oleandomycyna + tetracyclina) + rowamycyna. Można też użyć innych zestawień kilku antybiotyków, pod warunkiem ich zgodnego działania. W bardzo ciężkich przypadkach zapalenia płuc gronkowcowego, i to zwłaszcza u niemowląt, w myśl naszego doświadczenia, wskazane jest wykonanie jednej, a nieraz i dwukrotnej wymiennej transfuzji krwi. Bardzo pożyteczne i pomocne jest równoczesne stosowanie szczepionki Delbeta. Powikłania ropne opłucnej leczymy tak, jak to niżej podajemy w rozdziale o choro-bach opłucnej.

W zapaleniu płuc o etiologii wirusowej (w zapaleniu płuc nietypowym i śródmiąższowym) stosujemy z zasady chloromycetynę, aureomycynę lub rovamycynę. U niemowląt, u których stwierdzamy objawy krzywicy, bardzo wskazane jest podawanie witaminy D, najlepiej w dawce uderzeniowej (6-0-0 -0-0-0 j. doustnie lub domięśniowo).

W związku z wpływem choroby na ośrodkowy układ nerwowy (nie- dotlenienie, zatrucie toksynami) staramy się dziecku zapewnić jak największy spokój. Należy unikać zbyt częstych zabiegów. W postępowaniu tym dobrze pomaga podawanie środków uspokajających (luminal, brom).

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie