Tyłoprzemieszczenie krążka międzykręgowego i spondyloza

Chociaż terminem spondyloza określa się zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa, to trzeba zaznaczyć, że określenie to należy stosować do stanów, w przebiegu których dochodzi do ścieńczenia krążka międzykręgowego oraz jego „obmurowania” przez osteofity wyrastające z powierzchni stawowych trzonów kręgowych. Zbliżające się do siebie trzony kręgowe prowadzą do uwypuklenia się pierścienia włóknistego, a tym samym unoszenia okostnej, które z kolei pobudza tworzenie osteofitów.

W tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć, że ani od wielkości osteofitów, ani też od tyłoprzemieszczenia krążka międzykręgowego nie zależy zakres dolegliwości i ciężkości objawów neurologicznych. Objawy te natomiast zależą od wymiarów i kształtu kanału kręgowego i kanałów korzeniowych oraz rozległości zmian w obrębie stawów między wyrostkowych.

Ponieważ do tyłoprzemieszczenia jądra miażdżystego dochodzi z reguły w locus minoris resistentiae, czyli po bokach tylnego więzadła podłużnego, przeto w miejscu tym z reguły pojawiają się osteofity, zwane niekiedy „haczykami rwy kulszowej” (gdyż często stwierdza się je u chorych z długotrwałą rwą kulszową).

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie