UKŁAD NERWOWY A NARZĄD KRĄŻENIA

Wpływ kory mózgowej na układ sercowo-naczyniowy jest niewątpliwy. Pod wpływem różnych sygnałów świata zewnętrznego dochodzić może do zmian odruchowo-warunkowych czynności serca, jak i układu naczyniowego. Zmiany działalności serca i układu naczyniowego pod wpływem bodźców psychicznych należy uważać za przejaw odruchu warunkowego.

Według Rogowa reakcje sercowo-naczyniowe zmienione pod wpływem impulsów korowych mogą grać dużą rolę w powstawaniu nerwic naczyniowo-sercowych. Układ krążenia u dziecka jest szczególnie wrażliwy w związku z niedojrzałością wyższych czynności nerwowych.

Często spotykanym objawem u dzieci jest bladość, źle oceniana jako niedokrwistość, gdyż badanie krwi nie potwierdza takiego rozpoznania. Przyczyną bladości jest stan kurczowy układu naczyniowego, który powstaje na drodze odruchowo-warunkowej pod wpływem bodźców świata otaczającego na korę mózgową.’

Charakterystyczna jest u tych dzieci chwiejność układu nerwowego wegetatywnego. Dzieci te męczą się łatwo pod wpływem nawet niewielkich wysiłków fizycznych. W obrazie radiologicznym, zwłaszcza w pozycji leżącej, serce robi wrażenie powiększonego (serce wagoto- niczne) i pracującego leniwie. Osłuchowo stwierdzamy zwykle istnienie czynnościowego szmeru skurczowego. Tętno jest zmienne, przeważnie wolne, wyraźna jest nieregularność oddechowa. Ciśnienie krwi jest zazwyczaj obniżone. U dzieci tych występuje skłonność do stanów za- paściowych (zemdleń), poza tym zawroty głowy, uczucie „zimna” należą do powszechnie spostrzeganych objawów. U innej kategorii dzieci spostrzegamy serce małe — serce o kształcie kropli i to zwykle u dzieci wysokich, szczupłych, z charakterystyczną wąską i długą budową klatki piersiowej. U jednych i drugich dzieci spostrzegamy objawy nerwic ser- cowo-naczyniowych — neurosis vasomotorica ort.hostatica (bladość, zawroty głowy, skłonność do zemdleń itp.).

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie