Upośledzenie jędrności powłok brzusznych

Rozpoznanie rozstępu mięśni prostych brzucha nie nastręcza trudności. Jeśli chora podnosić się będzie z pozycji leżącej bez pomocy rąk, brzegi napiętych mięśni prostych zaznaczają się wyraźnie, a ręka wprowadzona między mięŚńe nie napotyka żadnego oporu. Odległość między wewnętrznymi brzegami obu mięśni określa zarazem szerokość rozstępu.

Jakkolwiek tego rodzaju upośledzenie jędrności powłok brzusznych nie powoduje zwykle dolegliwości, poważny rozstęp mięśni prostych – zwłaszcza jeśli przyszło również do obniżenia się trzewi – przyprawia nieraz chorą o zaburzenia procesu trawienia, a więc odbijania, nudności, zaparcia stolca, brak apetytu itd,, a nawet o przejawy chwilowej niedrożności jelit.

Leczenie tego rodzaju schorzenia polega na noszeniu dobrze sporządzonego pasa brzusznego, który by sięgał przynajmniej do pępka i obejmował całe biodra. Pas powinien nie tylko podtrzymywać dolną część brzucha, ale i przesuwać ją nieco ku górze.

Jeśli rozstęp mięśni prostych jest zbyt duży, a zwłaszcza jeśli przyszło do wytworzenia się przepukliny brzusznej, jedynie celowa jest operacja plastyczna, polegająca na zeszyciu przesuniętych do boku mięśni prostych, po odsłonięciu poszczególnych warstw ściany brzusznej.

Bardzo często obok przepukliny brzusznej występują również inne przepukliny, wskutek czego powstają rozmaite zespoły chorobowe tego typu. Treścią przepukliny bywają niekiedy macica, przydatki oraz częściowo pęcherz moczowy.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie