Węzły chłonne zropiałe

Węzły chłonne zropiałe należy leczyć chirurgicznie, przez nacięcie. W razie objawów wskazujących na zapalenie ucha środkowego poleca się miejscowo stosowanie okładów alkoholowych pod ceratką, naświetlanie promieniami pozaczerwonymi oraz doustnie sulfonamidy lub wstrzykiwania penicyliny. Jeśli mimo to proces nie cofa się, konieczne jest nacięcie błony bębenkowej. Dzieci z ropotokiem z uszu muszą być pod stałą kontrolą otiatry. W przypadku gdy proces zapalny przejdzie na komórki wyrostka sutkowatego i leczenie antybiotykami nie wpływa wyraźnie na ustępowanie tego procesu, nie należy zwlekać z zabiegiem operacyjnym.

Zapalenie stawów — gościec płoniczy — leczymy salicylem, podając go w pełnych dawkach (Natr. salicylic. -0,15—-0,2 na kg wagi ciała, na dzień) przez cały okres, aż do powrotu odczynu Biernackiego do normy. Stawy bolesne należy unieruchomić, stosując równocześnie suche, ciepłe owijania.

W przypadku ostrego zalapenia nerek dziecko musi pozostawać w łóżku, w odpowiednio ogrzanym pomieszczeniu o równej temperaturze, oraz otrzymywać odpowiednią dietę •— okresowo bezbiałkową i bezsolną (szczegółowe leczenie zapalenia nerek, p. str. 4-07). Poza staranną opieką pielęgniarską i pilnym przestrzeganiem diety konieczne jest dobowe zbieranie i częsta kontrola laboratoryjna moczu.

Jak już poprzednio wspomniano, w przypadkach płonicy niepowikła- nej dziecko powinno pozostać w łóżku przez okres trzech tygodni. W wyjątkowo lekkich przypadkach możliwe jest wcześniejsze opuszczenie łóżka, jednakże pod warunkiem unikania zbytniego wysiłku fizycznego.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie