Wrzody rakowate

Cechą charakterystyczną guza jest niezwykła kruchość składających go tkanek. Tym się tłumaczy, że wszelkie urazy mechanicznej natury (spółkowanie, badanie lekarskie, przepłukiwanie pochwy itp.) powodują rozpad nowotworu na większej lub mniejszej przestrzeni i towarzyszący mu krwotok. Jeśli rozpad nastąpi na całej przestrzeni, jak to bywa w późniejszym okresie, rak kalafiorowaty przekształca się z czasem w rozległy krater (ryc. 2243).

W owrzodzeniu rakowym miejsce, gdzie toczy się sprawa nowotworowa, przedstawia się w postaci mniejszego lub większego ubytku tkanki. Schorzenie może mieć od samego początku właściwość jakby wgryzania się nowotworu w głąb utkania, które później ulega rozpadowi. Może ono też powstać wskutek rozpadu raka kala- fiorowatego i wytworzenia się w jego miejscu kraterowatego zagłębienia. Tkanka łączna nie tworzy w tych przypadkach raka żadnego podścieliska, a nawet ulega miejscowemu zniszczeniu w miarę powstawania owrzodzenia. Wrzody rakowate mogą być płytkie lub głębokie, krwawią jednak zawsze przy dotknięciu wskutek rozpadania się tkanki nowotworowej. Schorzenie rozwija się albo wzdłuż kanału szyjki, albo w obrębie jednej z warg części pochwowej.

Naciek nowotworowy. W tego rodzaju przypadkach raka nie dochodzi ani do wytworzenia się owrzodzenia, ani do kalafiorowa tych narośli. Naciek nowotworowy posuwa się w głąb części pochwowej, która grubieje, powiększa się i twardnieje. Powierzchnia jej zatraca swój połysk i wykazuje tu i ówdzie maleńkie owrzodzenia, które krwawią przy dotknięciu. W późniejszym okresie rozwoju trafiają się i większe owrzodzenia części pochwowej, tak że krwawienia urazowe stają się obfitsze. Tę postać raka szyjki macicznej cechuje wczesne przenoszenie się jego na sąsiednie narządy (ryc. 224.C). a – rak kalafiorowaty b – owrzodzenie rakowe c – naciek nowotworowy d – rak przewodu szyjki macicznej

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie