WYMIOTY NIEPOWŚCIĄGLIWE PRAWDZIWE

Jak już sama nazwa wskazuje, na plan pierwszy ze wszystkich obja-wów teigo schorzenia wysuwają się wymioty, trudne do opanowania. Częstość występowania wymiotów niepowściągliwych prawdziwych (hyperemesis gravidarum vera), zdarza się w 1 na 1000 ciąży, z tego 25% ciężarnych roni . samoistnie. Ten rodzaj zatrucia występuje w pierwszych miesiącach ciąży i charakteryzuje się wymiotami, wystę-pującymi zarównoi na czczo, jak i po jedzeniu i powtarzającymi się kilka, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Odwodnienie i wygłodzenie zwiększają się w miarę nasilania się cierpienia. Ciężarna spada na wadze, jest wyczerpana, zmęczona, ma pragnienie, język obłożony, suchy, tętno przyspiesza się i słabnie, występują stany podgorączkowe. W badanym moczu stwierdzamy białko, odosobnione wałeczki ziarniste, aceton, kwas aceto-octowy i /5-oxy-masłowy, leueynę i tyrozynę. Jako wyraz zmian zwyrodnieniowych w wątrobie zjawia się żółte zabarwienie skóry. Ze zmian hormonalnych należy podkreślić zwiększone wydzielanie prolantów, aż do 200 ‚tysięcy j. m. w jednym litrze moczu. Natomiast wydzielanie hormonu ciałka żółtego jest zmniejszone. W obrazie krwi stwierdzamy leukocytozę wielo- jądrzastą, ofoojętnochłooną, z przesunięciem obrazu Arnetha na lewo. Zatrucie w poszczególnych przypadkach wywiera swój wpływ zarówno na nerwy obwodowe, w postaci neuralgii poszczególnych nerwów, jak i na korę mózgową, co wyraża się sennością, majaczeniami i śpiączką, a ostatecznie, w razie braku leczenia, kończy się śmiercią chorej. Przyczyną wymiotów niepowściągliwych prawdziwych jest, jak już nam wiadomo, zatrucie ciążowe, wywołujące zmiany w równowadze hormonalnej i w fizyczno-chemicznych właściwościach krwi. Zmiany te są spowodowane przemianą materii jaja płodowego i niedostatecznym wydalaniem i odtruwaniem niedopałków przez mniej wydolny ustrój matki. Na podstawie wyników leczenia udaje się stwierdzić niedoczynność ciałka żółtego, kory nadnercza i trzustki, natomiast czynność tarczycy jest wzmożona. Spośród znanych nam witamin występuje niedobór witaminy C.

Z badania pośmiertnego należy stwierdzić zmiany zwyrodnieniowe, najsilniej zaznaczone w wątrobie, nerkach i nerwach.

Wobec całego zespołu powyżej wspomnianych objawów rozpoznanie nie nastręcza większych trudności, jeśli wyłączymy choroby żołądka lub jelit, zapalenie opon mózgowych i nowotwory mózgu, mocznicę, ciążowe zapalenie miedniczek nerkowych i stany podżółtaczkowe. Musimy pamiętać, że wymioty niepowściągliwe, występujące pod koniec ciąży, są już wyrazem stanu przedrzucawkowego.

Leczenie wymiotów niepowściągliwych prawdziwych polega na od-żywieniu i nawodnieniu ustroju ciężarnej. W przypadkach niemożności nawodnienia i odżywania drogą naturalną, stosujemy podskórne wle-wanie soli fizjologicznej,‘‘dożylne wlewanie 5—10% rozitworu cukru gronowego w ilości 1I~2 do 1 litra. Brak chlorków pokrywamy dożylnym wstrzykiwaniem 20 cm 50% roztworu soli. Niedoczynność ciałka żółtego i trzuski wyrównujemy przez domięśniowe wstrzykiwanie pro-

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie