Zapalenie przewlekłe

Ostre powiększenie jądra może powstać po urazie. Ostre zapalenie występuje w przebiegu świnki (bardzo rzadko u dzieci przed okresem pokwitania) oraz w rzeżączce.

Zapalenie przewlekłe powstaje w gruźlicy i w kile. Zatrzymanie jądra. Owalne ciało w kanale pachwinowym, przesu- walne zwykle w obu kierunkach, jest zatrzymanym jądrem, rzadziej małym, ograniczonym wodniakiem powrózka. Za pierwszą możliwością przemawia brak jądra w mosznie. Jądro takie może ulec uwięźnięciu i wtedy zachodzi konieczność różnicowania z uwięźniętą przepukliną. Powstały przy tym guz jest jednak zawsze mniejszy niż w przepuklinie, daje się odgraniczyć w kierunku jamy brzusznej, brak jądra w mosznie, nie ma objawów niedrożności jelit. U dzieci starszych, mniej więcej od 1-0 r. życia, powiększenie się jądra zatrzymanego w kanale powoduje jego ucisk i wskutek tego częste bóle, nasilające się podczas ruchu. Promieniowanie bólu do moszny naprowadza na należyte rozpoznanie, jednakże czasami dzieci uskarżają się tylko ogólnikowo na bóle brzucha,, co na-turalnie utrudnia rozpoznanie, gdyż trzeba brać pod uwagę liczne możliwości (schorzenia przewodu pokarmowego, nerek itp.).

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie