Zmiany histologiczne w skórze właściwej

Lipodystrofia poinsułinowa. Zmiany zanikowe, lub rzadziej przerostowe, dotyczą ograniczonych obszarów tkanki podskórnej. Spośród możliwych przyczyn tego rodzaju zmian w tkance tłuszczowej wymienia się miejscowy odczyn uczuleniowy lub zapalny, drażniący wpływ środków używanych do konserwacji insuliny, niską temperaturę wstrzykiwanego roztworu, miejscowy wpływ metaboliczny insuliny, uraz związany ze wstrzyknięciem.

Postać zanikowa. Zmiany histologiczne w skórze właściwej na ogół nie występują. W początkowym okresie w tkance podskórnej stwierdza się dość obfite nacieki okrągłokomórkowe z tworzeniem ziarninia- ków. Widać to także w zmianach bardziej długotrwałych. Komórki tłuszczowe ulegają zanikowi wskutek przerastania tkanki łącznej zawierającej liczne drobne, częściowo nowo utworzone naczynia krwionośne. W zaawansowanych zmianach obserwuje się prawie całkowicie zanikłe komórki tłuszczowe i zeszkliwialą tkankę łączną, włóknistą. Naczynia mniejsze bywają rozszerzone, o obrzękłych śródbłonkach, natomiast naczynia większe wykazują odczyny zapalne, niekiedy zanikowe. Zmiany zapalne naczyń występują także w tkance tłuszczowej na pograniczu z mięśniami, W mięśniach spotyka się także nacieki z limfocytów i gra- nulocytów.

Ze względu na korzystny wpływ oczyszczonych preparatów insuliny można przypuszczać, że w nie oczyszczonych preparatach znajdują się lipolityczne substancje powodujące u podatnych osób zanik tkanki tłuszczowej. Istotność skojarzenia objawów miejscowego uczulenia na insulinę i lipoatrofii (25% przypadków) wskazuje natomiast na udział mechanizmu immunologicznego. Łącząc te 2 obserwacje można by sądzić, że substancje zawarte w nieoczyszczonych preparatach inicjują miejscowe odczyny immunologiczne, które z kolei wywierają silny efekt lipolitycz- ny.

Dodaj Komentarz

O sobie
Witaj! Założyłem tego bloga po to, by móc dzielić się zdobytą wiedzą, którą zgromadziłem przez 15 lat. Porady zawarte w formie artykułów służą jedynie w celach informacyjnych. Nie ponoszę odpowiedzialności za skutki uboczne. Dlatego najlepiej wszystko konsultować z lekarzem. W wolnych czasie jak nie zagłębiam się w medycynie dużo zwiedzam :)
Kategorie
  • stomatolog wrocław, ortodonta wrocław na www.vita-dent.pl umów się na wizytę